неділя, 27 серпня 2017 р.


Бінарний  урок з математики та музики в 6 класі

Тема уроку з математики. Звичайні дроби. Множення звичайних дробів.
Тема уроку з музики. Застосування тривалостей нот в математиці.
Мета уроку з математики:
узагальнити та систематизувати знання учнів з даної теми; вдосконалювати вміння розв’язувати вправи і задачі на правило множення дробів; розвивати логічне мислення, математичну мову; виховувати інтерес до математики, увагу, самостійність.
Мета уроку з музики: розкрити зв'язок між назвами нот і звичайними допомогти учням побачити аналогію між звичайними дробами й нотами під час розв’язування комбінованих задач; удосконалювати слухацькі вміння; сприяти всебічному розвитку дитини. 
Тип уроку:комбінований. 
Форма проведення: бінарний урок – подорож до острова скарбів.
Обладнання: проектор, екран, комп’ютер, презентація, картки з завданнями, музичний інструмент, віртуальне піаніно.
ХІД УРОКУ
Епіграф. Математика – пісня розуму. 
О. Казанцев
                                                                                                 
І. Організаційний етап. 
Вчитель музики:
Сьогодні ми спробуємо збагнути красу музики за допомогою математики.
Ще з давніх часів Піфагор, досліджуючи струну,дійшов висновку, що її довжина пов’язана з висотою звука, тобто математична довжина поєднана з музичним явищем. Перед музикантами постало питання: як записати музику, передаючи тривалість певного звука? У пригоді стала математика. Завдяки мові чисел люди змогли передати і тривалість нот, і їх висоту.
Вчитель математики
Вже у мандрівку готовий наш путь
В музичну математику – про це не забудь!
Математика – мистецтва країна
У кожному дробі тут музика лине.
Тож часу ми не гаймо  У подорож всі вирушаймо! 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель музики:
1.     Очікування. 
Що ви очікуєте від уроку?

Вчитель математики:
2.     Нагадаємо умови успішної роботи кожного учня на уроці. (презентація слайд 3
  • Бути уважним, самостійним, кмітливим. 
  • Не залишати питання без відповіді. 
  • На виконання кожного завдання витрачати мінімум часу і максимум зусилля. 
  • Не підглядати, не підслуховувати. 
ІІІ. Повідомлення теми уроку з математики та музики. 

Вчитель математики:
Запишемо число класна робота в зошитах. Тема уроку з математики. Звичайні дроби. Множення звичайних дробів.
Вчитель музики:
Тема уроку з музики. Застосування тривалостей нот у музиці.

Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів з даної теми; вдосконалювати вміння розв’язувати вправи і задачі на правило множення дробів; розкрити зв'язок між назвами нот і звичайними дробами; допомогти учням аналогію між звичайними дробами й нотами під час розв’язування комбінованих задач; удосконалювати слухацькі вміння; сприяти всебічному розвитку дитини; розвивати логічне мислення, математичну мову; виховувати інтерес до математики музики, увагу, самостійність.
ІV. Актуалізація опорних знань. 
Вчитель математики:
Потрапимо ми з вами сьогодні на такі острова «Розминка», «Рахівниця», «Склади, доведи, відгадай, заспівай», «Пошуковий», «Скарбів»

Зупинка 1. Острів «Розминка» 
Вчитель музики:

Ми з вами опинилися на острові Розминка. Проведемо її у формі інтерактивної технології «Займи позицію».
1.     Як помножити два звичайні дроби? 
2.     Назвіть їх ноти, а також їх тривалість. 
3.     Як перемножити звичайний дріб і натуральне число? 
4.     Що означає розмір при ключі? 
5.     Як виконується множення мішаних чисел? 
6.     Якими дробами позначають цілу, половинну, четвертну, восьму частини цілого? 
7.     Як знаходиться дріб від числа; відсоток від числа? 
8.     Які паузи за тривалістю ви знаєте? 
V. Відпрацювання навичок та вмінь учнів. 
Зупинка 2. Острів «Рахівниця».


Вчитель математики:

Подорожуємо далі. Ми потрапили на острів «Рахівниця». Пропоную вашій увазі гру «Десант»
Гра «Десант»
Десантники отримали завдання приземлитися на цьому острові, але кожен повинен приземлитися в точно визначеному місці. Шлях зашифровано вправою. Ваше завдання вірно визначити місце кожного десантника. Якщо правильно розв’яжите це завдання ,то Ви дізнаєтеся хто вперше ввів звичайний дріб у сучасному записі.


Історикознавець. (випереджальне завдання) 
Зупинка 3. Острів «Склади, доведи, відгадай, заспівай» 


Вчитель музики:
Перед вами лежать картки-пазли. Ваше завдання:за допомогою пазлів скласти музичне речення, визначити який має бути розмір при скриповому ключі, заграти на інструменті, відгадати назву пісні й виконати її.
Зупинка 4. Острів «Пошуковий». 
Вчитель музики:
Використовуючи математичні знання, музиканти взяли умовну одиницю часу й поділили її на частини, що позначають так:

Вчитель математики:
А тепер давайте переведемо тривалості нот на математичну мову. До вашої уваги наступні приклади, праву частину яких вам треба розв’язати та довести, що права частина дорівнює лівій.




Вчитель математики:
А зараз давайте роз’яжемо задачу.


Задача.

Магазин на фортепіано ціною 520 гривень робить націнку 20%. Оптовим покупцям дається знижка на 10%. Скільки коштує фортепіано під час оптової закупки.
Розв’язання. 
1.     100 % + 20% = 120% 
2.     520 · = 624 (грн) – вартість фортепіано після націнки 
3.     100% - 10% = 90% 
4.     624 · = (грн) 
Відповідь: 561,6 грн коштує фортепіано під час оптової покупки.
Зупинка 5. Острів «Скарбів» 
Вчитель математики:
І ось, нарешті ми досягли острова «Скарбів».
Сьогодні ми з вами узагальнили та систематизували знання з теми: «Множення звичайних дробів».
Вчитель музики:
Застосування тривалостей нот у математиці.
Вчитель математики:
Удосконалили вміння розв’язувати вправи та задачі на застосування правила множення дробів.
Побачили аналогію між звичайними дробами й нотами під час розв’язуваннявправ.
 

Вчитель музики:
Погляньте на екран і скажіть які скарби ви для себе сьогодні знайшли?
(повторили правила множення звичайних дробів, повторили тривалості нот, дізналися хто першим ввів поняття звичайного дробу, виступали в ролі музикантів, знаходили зв’язок між математикою та музикою)
Перш за все ви здобули знання, а «Знання – це наш скарб»
VІ. Підсумок уроку. 

Вчитель музики:
Гра: «Мікрофон». 
1.     Урок сподобався мені, тому що… 
2.     Після цього уроку я зможу? 
Оцінювання.
VІІІ. Рефлексія.

Вчитель математики:
Прослухайте зараз три мелодії. Кожна мелодія несе свій настрій та закріплена кружечком певного кольору.
Червоний колір – ви йде з уроку з поганим настроєм; 
Жовтий колір – вам байдуже все, що відбувалося на уроці; 
Зелений колір – урок сподобався, у вас піднесений настрій.
Щоб дізнатися про ваш настрій та враження від уроку підніміть картки того кольору, як ви себе зараз почуваєте.
ІХ. Домашнє завдання.

Домашнє завдання з музичного мистецтва.
Написати музичну фразу на розмір http://nadoest.com/prosmotr/447/446935/446935_html_m352b5e40.gif.
Домашнє завдання з математики.

Повторити §11 -13, скласти задачу, записати її розв’язок та зробити до неї ілюстрацію.
Бінарний урок з математики та інформатики у 9 класі
Тема: Побудова графіків функцій методом елементарних перетворень.
Мета: Узагальнити та систематизувати знання учнів про функції; розвивати творчі здібності учнів шляхом розв’язування вправ; прищеплювати любов до математики, інформатики; виховувати естетичні почуття.
Обладнання: комп’ютери, програма Аdvanced Grapher, презентація до уроку, презентація «Де ми зустрічаємося з графіками?», папки з роздатковим матеріалом.
Тип уроку: бінарний.
Хід уроку.
І Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми, плану уроку.
Вчитель математики: Сьогодні ми проведемо нестандартний урок використання комп’ютерних технологій для побудови графіків функцій.
Вчитель інформатики: На уроці ми будемо застосовувати знання і з алгебри, і з інформатики.
Вчитель математики: Отже, тема нашого уроку – «Побудова графіків функцій методом елементарних перетворень».
Відкрийте зошити та запишіть число, тему уроку.
Вчитель інформатики: Зверніть увагу на епіграф нашого уроку:

                                    
Ми бажаємо вам успіху на уроці!!!!
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Вчитель математики: Спочатку перевіримо домашнє завдання. Для цього обміняйтеся роботами, візьміть ручку іншого кольору та перевірте правильність виконання завдань. Вірні розв’язки ви можете побачити на екрані та на вашому столі в папці з темою уроку.


ІV. Розв’язування вправ.
Вчитель математики: Згадаємо елементарні перетворення, які ми можемо виконувати над графіками.
   (переміщення по осі ОХ, ОУ та симетричне відображення).
Вчитель математики: При вивченні даної теми ви навчилися не тільки будувати графіки, а й за допомогою графіків визначати функцію.
Згадаємо це.
Завдання 1. Визначити та записати функції, графіки яких зображено на екрані та у вас на столі в папці.
(Вийти до дошки записати відповідь та подивитись розв’язання на екрані)

Завдання 2. Дано функція у =-2х2 . Як перемістити осі так, щоб утворився графік функції    у =-2(х-6)2 -1.
  (відповіді на екрані).
Вчитель інформатики: На сьогодні розроблено значну кількість програмних засобів, що дозволяють розв’язувати досить широке коло математичних задач за допомогою комп’ютерів. Це прикладні програми навчального призначення. Сьогодні на уроці ми скористаємося однією з таких програм, яка дуже спрощує процес побудови графіків функцій.
 Наше наступне завдання буде складатися з двох частин:
Перший етап дасть вам змогу показати свої знання з курсу алгебри – ви повинні  побудувати в зошитах графіки запропонованих функцій.
   Завдання 3. Побудувати графіки функцій, використовуючи перетворення та спрощення формул функцій.
              1)
              2)  
 У математиків існує такий жартівливий вислів: «Розв’язуючи задачу, непогано знати її розв’язок». І тому на другому етапі вам потрібно за допомогою комп’ютерної програми Аdvanced Grapher здійснити перевірку правильності виконання цього завдання. Цей етап дасть змогу вам показати знання з інформатики.
Нагадаю, що запис функції в цій програмі відрізняється від математичного запису.
Математика
Інформатика
Наприклад
Множення
*

Ділення
/

Віднімання
-

Додавання
+

Степінь
^
х2 = x^2
Модуль числа
abs( )
= abs(x)
Корінь квадратний
sqrt ( )
= sqrt (x)
Чисельник і знаменник дробу записується в дужках.   
Вчитель математики: Перевіримо ваші розв’язки. У вас повинні вийти наступні графіки:

V. Виставлення оцінок.
VІ. Застосування графіків.
Вчитель інформатики: Так, дійсно, ви ще раз переконалися, що  комп’ютер полегшує нашу роботу (наскільки швидше ви справилися з цим самим завданням , використовуючи комп’ютер), але повністю виключити математику ми не можемо і не маємо право,  ще Ломоносов сказав «Математику только затем учить надо, что она ум в порядок приводит».
Вчитель математики:  Взагалі з графіками функцій ми зустрічаємось не тільки на уроках математики та фізики, і в повсякденному житті. А де саме ми зараз дізнаємось, переглянувши презентацію, яку створив учень нашого класу.
Слайд 1.
Слайд 2.
Слайд 3.
Слайд 4.
Слайд5.
Слайд 6.
Слайд 7.
Слайд 8.
Слайд 9.
Слайд 10.
Слайд 11.
VІІ. Висновок уроку.
Вчитель математики: Сьогодні на уроці ми визначали функції за їх графіками, будували графіки функцій за формулами, працювали з комп’ютерною програмою для підтримки навчання математики.
 VІІІ. Рефлексія.
Вчитель інформатики: Які асоціації у вас викликав сьогоднішній урок?
Дякуємо вам за урок.
ІХ. Завдання додому: придумати дві функції та побудувати їх графіки.











                            

Wikipedia

Результати пошуку

Загальна кількість переглядів сторінки