Бінарний урок з математики та інформатики у 9 класі
Тема: Побудова графіків функцій методом елементарних
перетворень.
Мета: Узагальнити та систематизувати знання
учнів про функції; розвивати творчі здібності учнів шляхом розв’язування вправ;
прищеплювати любов до математики, інформатики; виховувати естетичні почуття.
Обладнання: комп’ютери, програма Аdvanced Grapher, презентація до
уроку, презентація «Де ми зустрічаємося з графіками?», папки з роздатковим
матеріалом.
Тип уроку: бінарний.
Хід уроку.
І Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми, плану уроку.
Вчитель математики: Сьогодні ми
проведемо нестандартний урок використання комп’ютерних технологій для побудови
графіків функцій.
Вчитель інформатики: На уроці ми
будемо застосовувати знання і з алгебри, і з інформатики.
Вчитель математики: Отже, тема
нашого уроку – «Побудова графіків функцій методом елементарних перетворень».

Відкрийте зошити
та запишіть число, тему уроку.
Вчитель інформатики: Зверніть увагу
на епіграф нашого уроку:

Ми бажаємо вам
успіху на уроці!!!!
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Вчитель математики: Спочатку
перевіримо домашнє завдання. Для цього обміняйтеся роботами, візьміть ручку
іншого кольору та перевірте правильність виконання завдань. Вірні розв’язки ви
можете побачити на екрані та на вашому столі в папці з темою уроку.



ІV. Розв’язування вправ.
Вчитель математики: Згадаємо
елементарні перетворення, які ми можемо виконувати над графіками.
(переміщення по осі ОХ, ОУ та симетричне відображення).
Вчитель математики: При вивченні
даної теми ви навчилися не тільки будувати графіки, а й за допомогою графіків
визначати функцію.
Згадаємо це.
Завдання 1. Визначити та
записати функції, графіки яких зображено на екрані та у вас на столі в папці.


(Вийти до дошки
записати відповідь та подивитись розв’язання на екрані)


Завдання 2. Дано функція у
=-2х2 . Як перемістити осі так, щоб утворився графік функції у =-2(х-6)2 -1.

(відповіді на екрані).

Вчитель інформатики: На сьогодні
розроблено значну кількість програмних засобів, що дозволяють розв’язувати
досить широке коло математичних задач за допомогою комп’ютерів. Це прикладні
програми навчального призначення. Сьогодні на уроці ми скористаємося однією з
таких програм, яка дуже спрощує процес побудови графіків функцій.
Наше наступне
завдання буде складатися з двох частин:
Перший етап дасть вам змогу
показати свої знання з курсу алгебри – ви повинні побудувати в зошитах графіки запропонованих
функцій.
Завдання 3. Побудувати
графіки функцій, використовуючи перетворення та спрощення формул функцій.
1) 
2) 

У математиків існує такий жартівливий вислів:
«Розв’язуючи задачу, непогано знати її розв’язок». І тому на другому етапі вам потрібно за допомогою
комп’ютерної програми Аdvanced Grapher здійснити
перевірку правильності виконання цього завдання. Цей етап дасть змогу вам
показати знання з інформатики.
Нагадаю, що
запис функції в цій програмі відрізняється від математичного запису.
|
Математика
|
Інформатика
|
Наприклад
|
|
Множення
|
*
|
|
|
Ділення
|
/
|
|
|
Віднімання
|
-
|
|
|
Додавання
|
+
|
|
|
Степінь
|
^
|
х2 = x^2
|
|
Модуль числа
|
abs( )
|
|
|
Корінь
квадратний
|
sqrt ( )
|
|
Чисельник і
знаменник дробу записується в дужках.
Вчитель математики: Перевіримо ваші
розв’язки. У вас повинні вийти наступні графіки:


V. Виставлення оцінок.
VІ.
Застосування графіків.
Вчитель інформатики: Так, дійсно, ви
ще раз переконалися, що комп’ютер
полегшує нашу роботу (наскільки швидше ви справилися з цим самим завданням ,
використовуючи комп’ютер), але повністю виключити математику ми не можемо і не
маємо право, ще Ломоносов сказав «Математику только затем учить надо, что она
ум в порядок приводит».
Вчитель математики: Взагалі з графіками функцій ми зустрічаємось
не тільки на уроках математики та фізики, і в повсякденному житті. А де саме ми
зараз дізнаємось, переглянувши презентацію, яку створив учень нашого класу.
Слайд 1.

Слайд 2.

Слайд 3.

Слайд 4.

Слайд5.

Слайд 6.

Слайд 7.

Слайд 8.

Слайд 9.

Слайд 10.

Слайд 11.

VІІ.
Висновок уроку.
Вчитель математики: Сьогодні на
уроці ми визначали функції за їх графіками, будували графіки функцій за
формулами, працювали з комп’ютерною програмою для підтримки навчання
математики.
VІІІ.
Рефлексія.
Вчитель інформатики: Які асоціації у
вас викликав сьогоднішній урок?

Дякуємо вам за
урок.
ІХ. Завдання додому: придумати дві
функції та побудувати їх графіки.
Немає коментарів:
Дописати коментар